Избор на Радар Детектор – 2025г
На снимката е моята текуща конфигурация
Здравейте, измина доста време от последните ми препоръки за избор на актуален Радар Детектор. От тогава доста неща се промениха и старите ми препоръки вече не са актуални в старите ми статии. Разбира се, можете да ги прочетете чисто информативно, но не взимайте препоръките ми за релевантни към 2025г !
Нека започнем с това какви са полицейските радари с които трябва да се борим и след това ще поговорим какво аз препоръчвам за тях.
Полицейските радари в момента се делят на 3 типа:
- Радарни радари
- Лазерни радари
- Камери за средна скорост ( все още неактивни към датата на статията, но се очаква скоро да заработят )
Да започнем с радарните системи:
Тези системи се улавят с радар детектор и колкото е по-чувствителен и направен за дадената система, толкова по-рано можем да хванем сигнала и да намалим скоростта. Много е важен филтъра в един детектор, за да са минимални фалшивите сигнали !
Лазерните радари:
Това е концентриран лъч светлина, който не е видим с човешко око. За разлика от радарните системи, тук разсейки почти няма и улавянето му с обикновен Радар Детектор, е почти невъзможно или прекалено късно.
Камери за средна скорост:
Все още не са активни, когато пиша тази статия, но са в процес на тестване. Принципа на засичане е, на разчитане на номера на входна точка А и на изходна точка Б. Скоростта се определя по формулата:
Изминато разстояние
Средна скорост = ––––––––––-
Време
Както виждате от уравнението, няма никакво лъчение от тези камери, а се измерва според разстоянието което е фиксирано между точките и се знае с точност и след това, камерата Ви чете номера и часа на влизане в точка А и излизането заедно пак с часа на точка Б и според горната формула Ви се изчислява средната скорост в дадения участък.
Тук решението е навигация с вградени точки където има действаща средна скорост и просто каране с ограничение или преди излизане от точка Б, спиране за кратка почивка за да увеличите времето преди излизане от зоната за средна скорост.
На кратко това са трите типа системи и сега е време за същинската част какъв Радар Детектор да си вземем и за какво ще ни бъде полезен.
Радарни системи:
Нещата стават малко сложни за точен избор, понеже детекторите които могат да се справят ефективно с модерните триноги на радарен принцип, в тях липсва работещ Х банд, който е за старите радари в Астрите.
За момента на пазара няма нито един детектор който да покрива всички изисквания и да имаме всички радарни бандове и то работещи в него.
Решението което аз лично използвам е с 2 детектора.
Един за Х банд за Астрите и един за другите системи на К банд.
Решението за Х банд е сравнително лесно и не толкова скъпо:
- Аз използвам Cobra RAD 450 за Х банд, с изключени К и Ка банд.
Други работещи опции:
За скрит монтаж:
- SilverStone F1 R-Bot
- Stelth RG ERS
За стъкло:
- Escort Passport 9500ix
- Valentine 1 Gen 1
- Stelth RG79HT ERS
- Whistler PRO-93GXI
Има и други, но най-важното е да има опция за изключване на бандове, за да се остави само Х банд включен. От всички тези, Кобрата е най-бюджетния вариант и работещ доста добре.
Продължаваме с К банд радарните уреди, тук нещата стават малко сложни и трябва да прецените какво искате. Дали да засичате италианската тринога Celeritas MVD 2020 или да се придържате само към Кордон и Х банд.
- Ако искате да засичате Celeritas MVD 2020, Кордон, новите Hikvision стационарни камери трябва да се спрете на SilverStone F1 Sochi PRO
С последната актуализация в момента, вече има възможност за спиране на излишни радари които ги няма в България и с това детектора става доста тих и почти не се обажда излишно. Също така имаме и база данни за стационарните камери, която към момента не е на 100% пълна и точна. Х банда на този детектор е от бройка до бройка и като цяло има доста фалшиви сигнали, затова използвам Кобрата както писах по-горе, за да компенсирам липсата в детектора.
- Другия избор за засичане на Celeritas MVD 2020 и Кордон е Stelth RG/CC, но детектора е само за скрит монтаж и пак няма работещ Х банд. Също така не е и много евтин.
Изображението е примерно, че нямам снимка на детектора
Вече ако не желаете на 100% в детектора да има италианската тринога Celeritas MVD 2020 и да използвате само 1 детектор, то избора се разширява:
Получавате засичане на Х банд, сравнително добре, но не перфектен. Също така засича Кордон триногата по сигнатура, имаме пак донякъде актуална база данни за стационарните, засича и Hikvision стационарните пак по сигнатура. Много добър бюджетен вариант, за хора които не държат на италианската тринога Celeritas MVD 2020
- SilverStone F1 Monaco PRO
Малко по-добър вариант от SilverStone F1 Sochi Z, като пак има работещ Х банд който също не е перфектен, има пак Кордон триногата по сигнатура и Hikvsion стационарните пак по сигнатура, но коренната разлика е, че с последната версия, вече могат да се спират ненужни сигнатури както при Сочи ПРО и вече могат да се намалят фалшивите сигнали. За мен лично малко по-добрия вариант от Sochi Z и малко по-чувствителен.
- Stelth RG79HT ERS:
Тук имате добър Х банд, засичане на Кордон триногата по сигнатура, но преди време когато го тествах ми се случваше, в последните 100-200м да спира да засича Кордона, така, че ако изберете този модел, препоръчам ако не сте видяли Кордона с очи и детектора е спрял да свири, все пак да внимавате. Също така имате актуална база данни за стационарните камери.
- SilverStone F1 R-Bot:
Детектора е за скрит монтаж, има работещ Х банд, засичане на Кордон триногата по сигнатура. Също добър вариант за хора които искат да скрият техния детектор.
- Stelth RG ERS
Още един вариант за скрит монтаж. Имате Х банд и Кордон триногата. Не съм го пробвал лично, но ако е на основата на Stelth RG79HT ERS, то трябва да внимавате за същите неща които съм написал за него.
С това мисля, че към днешна дата това са детекторите които биха Ви свършили най-много работа според това какво точно търсите в един детектор.
Лазерни уреди:
Време е да преминем към най-лошите полицейски уреди, тъй наречените лазерни триноги ARH CAM-S1. Както писах по-горе това е концетриран лъч светлина който няма как да бъде хванат по-рано или в повечето пъти даже изобщо уловен с детектор. Тук на помощ идват тъй наречените лазерни заглушители ( Laser Jammers ).
Това са специални сензори които се монтират отпред и отзад които вече нямат за цел само да Ви уведомят по-рано, а триногата да бъде временно заглушена, за да няма измерване на скоростта.
На пазара има много лазерни заглушители, но лично аз предпочитам най-доброто на пазара към днешна дата, марката AL Priority.
Сега ще Ви обясня защо да се доверите на най-доброто за лазерните уреди и защо едни спестени пари ще Ви струват после още пари.
Когато трябва да се заглуши лазерен уред, много важно е сензорите които улавят сигнала да са много чувсвителни, да има актуална софтуерна поддръжка на системите, да покриват възможно най-голямо разстояние около тях, алгоритъма да е добър и силата на обратния лъч да бъде силна. При бюджетните марки се наблюдава не толкова чувствително приемане на сигнала с което времето за обратна реакция се увеличава и е възможно да се получи тъй наречения пробив, алгоритъма също да не е добър и да се получават засечки по време на заглушаване, също така много от системите дефектират без системата да уведоми, че има проблем и още различни проблеми.
Разбира се, перфектна система на 100% не съществува, но от всичко което съм изчел и пробвал, стигнах до извода, че е по-добре да се инвестира в най-доброто, за да бъдете максимално защитени от тези уреди.
Това което аз използвам е AL Priority. Можете да видите цялото ревю на системата тук:
От ARH CAM-S1 модела се очакват през 2025 още 187 триноги и с това общата бройка на лазерните триноги ще бъде около 300. Мисля, че при толкова много бройки инвестицията в лазерен заглушител ще си струва всеки лев.
Камери за средна скорост:
Тук както писах по-горе, няма с какво да противодействаме към този момент освен с навигация или приложение в което са добавени тези зони за измерване на средната скорост и да бъдем известени, че навлизаме в такава зона и че в момента сме в такава отсечка.
Решението е каране с ограничението или преди изхода спираме за кратка почивка ако сме карали по-бързо.
Важно:
Избягвайте старите Радар Детектори с много малки изключения. Те ще стават евентуално само за Х банд и нищо друго. Също така избявайте и американските нови радар детектори. Колкото и екстри да имат и да звучат хубаво, те не са изобщо оптимизирани за европейски полицейски радарни системи, а за чист К и Ка банд каквито се използват предимно в Америка. Тук в Европа се използват радарни антени които са с модифициран сигнал и слабо излъчване понеже повечето системи снимат в порядъка до 100м и не им трябва силно лъчение.
БОНУС:
Waze:
Това което също трябва задължително да използвате е приложението Waze. То е напълно безплатно и работи в реално време през интернет. С него можем да виждаме доклади от други потребители, както и ние да изпращаме доклади с което да помагаме на другите водачи. Повече за приложението вижте в долните линкове:
Какво е Waze? Защо да използваме Waze ?
Waze вече има опция за доклад на Мобилна камера
Заключение:
Като човек който търси най-доброто за нашите условия, това са уредите и нещата на които можете да заложите към днешна дата когато пиша тази статия. Не забравяйте, че нещата са много динамични и това, че един детектор днес е номер 1, утре може да не е толкова добър.
Излизат нови детектори, нови фърмуери за текущите, нови полицейски радари и няма как нещо да е актуално за много време напред.
Също така, за тези които ме следят, знаят, че не съм в добри отношения с фирмата Радар Експрес които предлагат Стелт детекторите, но аз като човек който търси добри и работещи уреди, все пак не мога да кажа на черното бяло и съм ги включил в статията, като разбира се съм написал текущото им състояние.
Не забравяйте също, че всичко е техника и дори производителите им не могат да дадат гаранция на 100%, че винаги уредите ще свирнат на време. Детекторите и джамерите са превантивна мярка, но не може да им се разчита винаги на 100%.
Ако имате въпроси, можете да се свържете с мен. Приятно и безаварийно шофиране на всички !
Видео:
Очаквайте скоро….
Последна редакция: 18.05.2025г